depunerea declaraţiilor de venit
Thread poster: cornelia mincu
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:43
German to Romanian
+ ...
Mar 31, 2009

Pentru traducătorii PFA, aveţi grijă, nu veţi mai primi acasă, prin poştă, formularul declaraţiei 200 pentru declararea venitului înregistrat pe 2008. Îl puteţi descărca de pe site-ul ANAF http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/decl_200_1_2009.pdf
sau îl puteţi cere la ghişeele Administraţiei Fiscale.
După completare, fie mergeţi l
... See more
Pentru traducătorii PFA, aveţi grijă, nu veţi mai primi acasă, prin poştă, formularul declaraţiei 200 pentru declararea venitului înregistrat pe 2008. Îl puteţi descărca de pe site-ul ANAF http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/decl_200_1_2009.pdf
sau îl puteţi cere la ghişeele Administraţiei Fiscale.
După completare, fie mergeţi la ghişeu şi îl depuneţi (după ce staţi la coada aferentă), fie îl trimiteţi prin poştă cu confirmare de primire/ recomandare (ca să aveţi dovada trimiterii), pe cheltuiala dvs.
Să nu uitaţi, bazându-vă pe trimiterea formularului de către ANAF, ca şi până acum...şi să rămâneţi cu declaraţia nedepusă. Termenul limită este 15 mai 2009.
Dacă ştiaţi deja, scuzaţi de deranj
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:43
English to Romanian
Mulţumesc! Mar 31, 2009

Ştiam deja că nu mai primesc declaraţia prin poştă, dar mi-a prins tare bine că ai postat linkul direct de unde se poate descărca
Spor la lucru!


 
Radu DANAILA
Radu DANAILA  Identity Verified
Romania
Local time: 21:43
Member (2008)
French to Romanian
+ ...
Multumiri ... Mar 31, 2009

... pentru link!
Si iata si un link la un articol-comentariu pe tema asta.
http://www.capital.ro/articol/update-declaratiile-fiscale-nu-mai-pot-fi-trimise-gratuit-prin-posta-118073.html


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 21:43
German to Romanian
+ ...
Este foarte bine aşa Mar 31, 2009

Este foarte benefică această desfiinţare a trimiterii prin poştă a Declaraţiei 200 către contribuabili şi finanţare a trimiterii declaraţiei de către aceştia către administraţiile financiare competente. În fond şi la urma urmei, este obligaţia contribuabilului să depună declaraţia la termen şi să îşi facă rost de formularele corespunzătoare de la organele competente, administraţiile financiare. Oricum declaraţia trebuie depusă personal, fiindcă este în dublu exempl... See more
Este foarte benefică această desfiinţare a trimiterii prin poştă a Declaraţiei 200 către contribuabili şi finanţare a trimiterii declaraţiei de către aceştia către administraţiile financiare competente. În fond şi la urma urmei, este obligaţia contribuabilului să depună declaraţia la termen şi să îşi facă rost de formularele corespunzătoare de la organele competente, administraţiile financiare. Oricum declaraţia trebuie depusă personal, fiindcă este în dublu exemplar şi în cazul în care contribuabilul o trimite prin poştă, trimite doar un singur exemplar, celălalt rămânând la el. Problemă: exemplarul rămas la contribuabil nu va avea ştampila administraţiei financiare, data şi numărul de înregistrare. Asta este grav, fiindcă trebuie să aibă. Recipisa ce ţi-o dă Poşta Română nu ţine loc de aşa ceva, ea doar dovedeşte că ai făcut o trimitere către Ad. financiară, nu şi ce conţinea trimiterea şi nici ce conţinea declaraţia trimisă. De ce zic că asta e o problemă? Păi mie ca PFA, Casa de Asigurări de Sănătate îmi cere în fiecare an să prezint Declaraţia 200 în original şi să las şi o copie xerox după ea, precum şi după decizia de impunere de plăţi anticipate; dacă Declaraţia 200 nu are ştampila de la Administraţia Financiară, data şi nr. de înregistrare, Casa de Sănătate nu o acceptă, fiindcă nu crede că e autentică şi că într-adevăr sumele declarate sunt alea. Aşa că, după primul an de trimis prin poştă şi purtat apoi pe drumuri de Casa de Sănătate, eu m-am lecuit de probleme şi complicaţii de astea şi am zis că eu în viaţa mea nu mai trimit prin poştă Declaraţia 200, aşa că de atunci am mers an de an la Ad. Financiară şi am depus personal la ghişeul competent declaraţia 200. Deci dacă oricum până la urmă trebuie depusă personal, la ce bun să mai cheltuiască statul bani cu expedierea ei prin poştă? De aia zic că desfiinţarea asta este foarte eficientă şi economică, fiindcă statul economiseşte nişte bani cheltuiţi inutil cu asta.Collapse


 
cornelia mincu
cornelia mincu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:43
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
căte bordeie, atâtea obiceie... Apr 1, 2009

[quote]OvidiuKatz wrote:

"Păi mie ca PFA, Casa de Asigurări de Sănătate îmi cere în fiecare an să prezint Declaraţia 200 în original şi să las şi o copie xerox după ea, precum şi după decizia de impunere de plăţi anticipate; dacă Declaraţia 200 nu are ştampila de la Administraţia Financiară, data şi nr. de înregistrare, Casa de Sănătate nu o acceptă, fiindcă nu crede că e autentică şi că într-adevăr sumele declarate sunt alea. "


Mie CAS-ul nu mi-a cerut niciodată declaraţia 200, ci numai decizia de impunere original şi copie şi copie de pe plicul în care am primit-o de la Finanţe. Dar probabil că e mai bine să mergi direct la ghişeu cu declaraţia şi să o ai ştampilată şi înregistrată...


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 21:43
English to Romanian
Portalul ANAF nu funcţionează... May 13, 2009

Vă rugăm reveniţi în câteva minute...
Se pare că este asaltat.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


depunerea declaraţiilor de venit






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »