Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >
Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia
Thread poster: Andrzej Lejman
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Bagrejszyn Oct 1, 2021

Polsat Viasat History, cykl „II wojna światowa: cena imperium”.

Odcinek dotyczy roku 1944. Lektor czyta tłumaczenie (piszę fonetycznie, więc bez wielkich liter): „sowiecka operacja bagrejszyn”.

Niestety, błąd. Nie „bagrejszyn”, lecz Bagration. W nazwie operacji użyto nazwiska rosyjskiego generała Piotra Bagrationa, pochodzenia gruzińskiego �
... See more
Polsat Viasat History, cykl „II wojna światowa: cena imperium”.

Odcinek dotyczy roku 1944. Lektor czyta tłumaczenie (piszę fonetycznie, więc bez wielkich liter): „sowiecka operacja bagrejszyn”.

Niestety, błąd. Nie „bagrejszyn”, lecz Bagration. W nazwie operacji użyto nazwiska rosyjskiego generała Piotra Bagrationa, pochodzenia gruzińskiego – patrz https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Bagration .

Operacja wojsk sowieckich, nazwisko gruzińskie, więc na pewno nie należy odczytywać go po angielsku.

[Zmieniono 2021-10-01 23:24 GMT]

[Zmieniono 2021-10-01 23:34 GMT]
Collapse


 
Arrakis
Arrakis
Poland
Local time: 10:32
English to Polish
+ ...
Ładunek kształtowy Oct 10, 2021

No cóż, Netflix to kopalnia materiałów do tego wątku.
Rabusie użyli "ładunku kształtowego". Bohater mówi o shaped charge. Poprawne tłumaczenie to ładunek kumulacyjny.
Google translator był w użyciu. Wielokrotnie


 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
Gruzja i Armenia Nov 27, 2021

Rodzina, przodkowie Bagrationa panowali w Gruzji i Armenii, w kazdym razie nazwisko "Bagration" brzmi jak nazwisko ormiańskie, nie gruzińskie.

 
Natalie
Natalie  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Member (2002)
English to Russian
+ ...

MODERATOR
SITE LOCALIZER
Re: Gruzja i Armenia Nov 29, 2021

Jacek Rogala wrote:

Rodzina, przodkowie Bagrationa panowali w Gruzji i Armenii, w kazdym razie nazwisko "Bagration" brzmi jak nazwisko ormiańskie, nie gruzińskie.


Dynastia Bagratydów (Bagratuni) miała gałąź ormiańską i gałąź gruźińską. Ale generał Piotr Bagration pochodził właśnie z gruzińskej rodziny Bagrationi.

Gdyby nazwisko brzmiało jak ormiańskie, to byłóby to coś w rodzaju 'Bagramyan'.


Jacek Rogala (X)
 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Pochodzenie P. I. Bagrationa Nov 29, 2021

Представитель ветви грузинского царского дома Багратионов . Ветвь картлийских князей Багратионов (предков Петра Ивановича) реанимировала местную царскую власть в конце IX века, а затем собрала все грузинское цар�... See more
Представитель ветви грузинского царского дома Багратионов . Ветвь картлийских князей Багратионов (предков Петра Ивановича) реанимировала местную царскую власть в конце IX века, а затем собрала все грузинское царство ...
https://ru.wikipedia.org/wiki/Багратион,_Пётр_Иванович

Bagration was descended from the Georgian branch of the Bagratid dynasty.
https://www.britannica.com/biography/Pyotr-Ivanovich-Knyaz-Bagration




[Zmieniono 2021-11-29 17:45 GMT]
Collapse


 
Jacek Rogala (X)
Jacek Rogala (X)
Poland
English to Polish
Bagratuni Nov 29, 2021

@Natalie

Rzeczywiscie, Bagratuni, brzmi gruzinsko!


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Podsumowując... Nov 30, 2021

...w zapisie fonetycznym (dla polskiego lektora) i w wojskowym stylu:

- Operejszyn bagrejszyn?
- Ser nołser!
- Operejszyn bagration?
- Ser jesser!



 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Przyrzekać czy przysięgać? Dec 12, 2021

BBC First, serial „Morderstwa w Midsomer” (Midsomer Murders), sezon 21, odcinek 4.
Policjanci zatrzymują mężczyznę pod zarzutem zabójstwa. On mówi (oryginalny dźwięk i napisy) do swojej „potencjalnej” żony (znaczy: oświadczył się, ale jej ojciec nie wyraził zgody) kilka zdań i kończy:
- But I’m not a killer. I swear.
Polski lektor czyta:
- Ale nie jestem mordercą. Przyrzekam.

Mam pytanie do Szanownego Tłumacza: dlaczeg
... See more
BBC First, serial „Morderstwa w Midsomer” (Midsomer Murders), sezon 21, odcinek 4.
Policjanci zatrzymują mężczyznę pod zarzutem zabójstwa. On mówi (oryginalny dźwięk i napisy) do swojej „potencjalnej” żony (znaczy: oświadczył się, ale jej ojciec nie wyraził zgody) kilka zdań i kończy:
- But I’m not a killer. I swear.
Polski lektor czyta:
- Ale nie jestem mordercą. Przyrzekam.

Mam pytanie do Szanownego Tłumacza: dlaczego EN swear zamieniło się w PL przyrzekać?

Każdy znany mi słownik EN-PL podaje: swear = przysięgać, natomiast w kierunku PL-EN jest: przyrzekać = promise.

Jak naucza SJP: przyrzekać = zapewnić kogoś, że się coś zrobi https://sjp.pwn.pl/szukaj/przyrzekać.html – czas przyszły, czyli: w przyszłości (od siebie dodam: albo czegoś się nie zrobi w przyszłości). Przykład: przyrzeczenie harcerskie.

Przysięga może dotyczyć postanowień na przyszłość (przykład: przysięga wojskowa), ale równie dobrze sytuacji czy zdarzeń z przeszłości – w serialu mężczyzna twierdzi, że nie zabił kogoś tam kiedyś tam (przed ilomaś dniami).

Podsumowując: Szanowny Tłumaczu, dlaczego…?

Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
powietrze uległo Jan 4, 2022

Telewizja, kanał National Geographic. Tytuł programu: „11 września: Dzień z życia Ameryki” (sezon 1, odcinek 5).

Strażak, który przeżył zawalenie się jednego z budynków WTC, relacjonuje swoje przeżycia: „Whatever air was in the stairways was being compressed and was filled with debris”.

Polski lektor czyta: „Powietrze na klatce schodowej uległo sprzężeniu i było pełne kurzu.”

W tym zdaniu zauważyłem trzy szczeg�
... See more
Telewizja, kanał National Geographic. Tytuł programu: „11 września: Dzień z życia Ameryki” (sezon 1, odcinek 5).

Strażak, który przeżył zawalenie się jednego z budynków WTC, relacjonuje swoje przeżycia: „Whatever air was in the stairways was being compressed and was filled with debris”.

Polski lektor czyta: „Powietrze na klatce schodowej uległo sprzężeniu i było pełne kurzu.”

W tym zdaniu zauważyłem trzy szczegóły:

1. Sprzężenie zamiast sprężenia. Nie można wykluczyć, że sprzężenie zawdzięczamy pomyłce lektora.

2. Różnica w sensie wypowiedzi między oryginałem a tłumaczeniem. W oryginale jest …was being compressed…. czyli Past Continuous Tense Passive Voice. Wyraźnie słychać aspekt niedokonany, gdyż strażak mówi o odcinku czasu, gdy kolejne piętra zawalały się - ten proces wtedy trwał. W tłumaczeniu otrzymaliśmy czas przeszły dokonany w stronie biernej: …powietrze uległo sprężeniu… - co sprawia wrażenie, że budynek już się zawalił, sytuacja już się nie zmieni. Ja bym przetłumaczył najprościej : ...powietrze było sprężane...

3. Dodatkowo nieodpowiedni dobór słów: ...powietrze uległo sprężeniu... Strażak jest nie poetą, lecz technikiem. Jego relację można potraktować jak tekst techniczny. Gdy tłumacz uważa, że jednak koniecznie musi zastosować czas przeszły dokonany, to sugerowałbym bardziej przyziemne sformułowanie z języka technicznego: …powietrze zostało sprężone...

Czasownik ulegać/ulegnąć/ulec pasuje do wszelkich stosunków i zależności między ludźmi, organizacjami, firmami (np. Właściciel firmy nie ulega żądaniom przewodniczącego związku zawodowego, negocjacje trwają), również między zwierzętami a ludźmi (np. Koń uległ ujeżdżaczowi). W tekście technicznym brzmi dziwacznie, tym bardziej, gdy mowa o prozaicznej mieszaninie gazów.





[Modifié le 2022-01-04 21:21 GMT]
Collapse


Pawel Paw
 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Kierowcy głośników: 6W Jan 9, 2022

Tak opisany jest jeden z komponentów projektora inteligentnego APOLLO
NEBULA.

Kilka innych smakowitych szczegółów:

Aby zapobiec uszkodzeniu słuchu, nie należy słuchać przez dłuższy czas w dużej objętości.

Pilot zawiera baterie, które można połknąć.

Nigdy nie wyrzucać baterii przez spalenie.

Nie należy samodzielnie wymieniać wbudowanej baterii. Skontaktuj się z
a
... See more
Tak opisany jest jeden z komponentów projektora inteligentnego APOLLO
NEBULA.

Kilka innych smakowitych szczegółów:

Aby zapobiec uszkodzeniu słuchu, nie należy słuchać przez dłuższy czas w dużej objętości.

Pilot zawiera baterie, które można połknąć.

Nigdy nie wyrzucać baterii przez spalenie.

Nie należy samodzielnie wymieniać wbudowanej baterii. Skontaktuj się z
autoryzowanym centrum serwisowe, żeby go wymienić.

Prawdopodobnie niebezpieczne promieniowanie optyczne emitowane przez to urządzenie.

Przy pierwszym użyciu należy w pełni naładować wbudowaną baterię za pomocą dołączonego do zestawu akumulatora.

Aby łatwo kontrolować Nebula Apollo, zalecamy pobranie aplikacji Nebula Connect. Za pomocą tej aplikacji można obsługiwać mysz przy pomocy ekranu.

Niektóre treści nie mogą być rzucane na Nebula Apollo ze względu na ograniczenia praw autorskich.

To urządzenie musi przyjmować wszelkie odbierane akłócenia, w tym zakłócenia, które mogą powodować niepożądane działanie.

Całą instrukcję można pobrać ze strony https://www.salonydenon.pl/projektory/projektor-inteligentny-apollo.html , zakładka "Załączniki".

W trakcie pracy osoby kierujące pojazdami nie mogą pozostawać pod wpływem alkoholu (szczegóły w odnośnych przepisach). Możliwe, że kierowców głośników ten warunek również dotyczy... A co do osoby tłumaczącej ten tekst, to... Chyba, że tłumaczenia tej instrukcji dokonało oprogramowanie o poziomie inteligencji niższym niż w opisywanym projektorze...
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
podłączony nieprawidłowo Apr 3, 2022

Instrukcja użytkowania zestawu Tenda PH6 kit (Ethernet poprzez instalację elektryczną). Pięknie wydrukowana na papierze, wyraźny druk, klarowne rysunki. Jedenaście wersji językowych, w tym PL. Trzy lampki… pardą… wskaźniki LED pokazujące stan… pardą... status pracy.

Czytam polskie tłumaczenie, wszystko opisane jasno i zrozumiale. Nagle na samym końcu, przy trzeciej lampce widzę: Kolor: Zielony – Status: Stały – Opis: Kabel Ethernet podłączony niepr
... See more
Instrukcja użytkowania zestawu Tenda PH6 kit (Ethernet poprzez instalację elektryczną). Pięknie wydrukowana na papierze, wyraźny druk, klarowne rysunki. Jedenaście wersji językowych, w tym PL. Trzy lampki… pardą… wskaźniki LED pokazujące stan… pardą... status pracy.

Czytam polskie tłumaczenie, wszystko opisane jasno i zrozumiale. Nagle na samym końcu, przy trzeciej lampce widzę: Kolor: Zielony – Status: Stały – Opis: Kabel Ethernet podłączony nieprawidłowo.

Patrzę na ten sam wyraz w innych wersjach:
EN: properly
PT: corretamente
ES: corretamente
IT: correttamente
FR: correctement
DE: korrekt
Pozostałe wersje (HU, RU, RO, TR) darowałem sobie.

Uruchomiłem zestaw zgodnie z instrukcją. Wszystkie trzy lampki świecą ciągle (EN: Solid on), internet oraz kablowa TV działają jak powinny.

Na wszelki wypadek: możliwe, że ten sam błąd powtarza się w instrukcjach innych modeli z tej samej firmy.

Wniosek: trudno w 100% ufać tłumaczowi.
Collapse


 
Dominic D.
Dominic D.
Local time: 10:32
Serbian to Russian
+ ...
E no... Apr 7, 2022

...normalne omsknięcie jakich wiele. Dziw bierze tylko, że to przechodzi - albo przynajmniej powinno przechodzić - przez korektorów, grafików, ludzi od składu, introligatorów itp. itd.

 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
Myślisz, że... Apr 8, 2022

...w chińskiej agencji tłumaczeń pracują polscy korektorzy? Ja myślę, że wątpię. Tekst liczy w sumie może dwadzieścia zdań, więc takie omsknięcie....

 
Aga15
Aga15
Poland
English to Polish
+ ...
leczenie oleju Apr 12, 2022

To jest bardzo stare...
Tłumaczyłam wraz z innym tłumaczem tekst o ropie naftowej. Podzieliliśmy się, ale przez pomyłkę jeden graniczny akapit zrobiłam ja i kolega. Moim zadaniem było sklejenie tekstu. Upewniając się, czy wszystko gra, zauważyłam, że graniczny akapit jest zrobiony dwa razy. Zanim usunęłam jedną wersję, z ciekawości przeczytałam, co drugi tłumacz zrobił z tym samym tekstem. Cóż, we fragmencie było o 'leczeniu oleju' - EN 'oil treatment'...
... See more
To jest bardzo stare...
Tłumaczyłam wraz z innym tłumaczem tekst o ropie naftowej. Podzieliliśmy się, ale przez pomyłkę jeden graniczny akapit zrobiłam ja i kolega. Moim zadaniem było sklejenie tekstu. Upewniając się, czy wszystko gra, zauważyłam, że graniczny akapit jest zrobiony dwa razy. Zanim usunęłam jedną wersję, z ciekawości przeczytałam, co drugi tłumacz zrobił z tym samym tekstem. Cóż, we fragmencie było o 'leczeniu oleju' - EN 'oil treatment'...


[Zmieniono 2022-04-12 09:30 GMT]
Collapse


 
Andrzej Mierzejewski
Andrzej Mierzejewski  Identity Verified
Poland
Local time: 10:32
Polish to English
+ ...
aluminiowy okrąg Apr 24, 2022

Discovery. Film dotyczy wytwarzania zestawu kół pasowych do silnika spalinowego.

Polski lektor czyta, że w tokarce zamocowany został „aluminiowy okrąg”. W tym momencie w angielskim komentarzu słychać „disk” (niestety, nie mam pewności, czego dotyczy, ponieważ polski dźwięk skutecznie zagłusza większość oryginalnego komentarza). Na ekranie widać po prostu odcinek aluminiowego pręta – czyli walec, którego długość jest zbliżona do średnicy
... See more
Discovery. Film dotyczy wytwarzania zestawu kół pasowych do silnika spalinowego.

Polski lektor czyta, że w tokarce zamocowany został „aluminiowy okrąg”. W tym momencie w angielskim komentarzu słychać „disk” (niestety, nie mam pewności, czego dotyczy, ponieważ polski dźwięk skutecznie zagłusza większość oryginalnego komentarza). Na ekranie widać po prostu odcinek aluminiowego pręta – czyli walec, którego długość jest zbliżona do średnicy.

Szanowny Tłumaczu tego odcinka, nieśmiało sugeruję zajrzeć do podręcznika geometrii ze szkoły podstawowej i przypomnieć sobie definicje okręgu, koła i walca.

A Szanownej Firmie opracowującej filmy Discovery nieśmiało sugeruję (po raz któryś już) zatrudnianie studentów politechnik, a nie nawet najlepszych absolwentów studiów językowych, translatorskich itp. Niestety, w oryginalnych komentarzach zdarzają się bzdury, które dobrze byłoby skorygować w tłumaczeniu na polski.
Tłumacze po studiach humanistycznych bardzo rzadko zauważają te wszystkie kiksy i pomyłki.

Dodatkowo: niech tłumacz ogląda film, nad którym pracuje. Gdy widać, jaką czynność wykonuje człowiek albo maszyna, to łatwo jest sformułować tłumaczenie poprawne nie tylko od strony językowej, ale również merytorycznej. Bo to przecież technika, a nie poezja. 😉
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Off topic: najdziwniejsze/najśmieszniejsze tłumaczenia






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »