Oct 31, 2014 19:37
9 yrs ago
6 viewers *
Polish term

Królestwo Polskie

Polish to English Social Sciences History
Obraz protestantyzmu w Łodzi w czasach Królestwa Polskiego jest zróżnicowany przez wielość reprezentowanych nurtów religijnych.
Baptyści z terenu Królestwa Polskiego pisali szczegółowe sprawozdania, codzienne relacje

Discussion

George BuLah (X) Nov 3, 2014:
hehehehe :))))

geopiet Nov 3, 2014:
Ciechocinek - Ciechocinek mnie, towarzyszu, dwa razy powtarzać nie trzeba

:)
George BuLah (X) Nov 3, 2014:
A ... Ciechocinek - Ciechocinek ? ... w Królestwie przecież :)

geopiet Nov 3, 2014:
re: jadę do wód chyba do Galicji, bo w „Królestwie” takich, chyba, nie ma ....
George BuLah (X) Nov 3, 2014:
Posiwiałem, wychudłem ... jadę do wód :P :))

Andrzej Mierzejewski Nov 3, 2014:
Dla jasności powtarzam:
Królestwo Kongresowe to nazwa potoczna.
Oficjalna nazwa ówczesnego (XIX wiek) państwa to Królestwo Polskie.
Autor użył oficjalnej nazwy.
Poglądy tłumacza na historię i politykę nie powinny zniekształcac tekstu.
Monika Wojewoda Nov 2, 2014:
Dziękuję :)
George BuLah (X) Nov 2, 2014:
proszę, prof. Davies też nie zgadza się ze mną ... :)

również dziękuję i nawzajem!

Monika Wojewoda Nov 2, 2014:
http://books.google.pl/books?id=nZm3Mj9yRJYC&pg=PT90&lpg=PT9...

Bardzo dziękuję za dyskusję i życzę miłego wieczoru.
George BuLah (X) Nov 2, 2014:
nie wiem, po co przepisujesz Internet, mi chodzi o poprawne oddanie w kontekście - "Królestwo Polskie";
uważam, że - Kingdom of Poland - jest złe w kontekście, ale już nie będę "kopał się z koniem" :)

Monika Wojewoda Nov 2, 2014:
@George
O Grunwaldzie to Ty zacząłeś, nie ja. I zupełnie niepotrzebne to zacietrzewienie z Twojej strony.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Chrześcijan_Baptystów_w...
"Początki baptyzmu na terenie byłego Królestwa Kongresowego łączą się z osobą wiejskiego nauczyciela Gotfryda Fryderyka Alfa (1831-1898), mieszkającego we wsi Adamów koło Pułtuska. Pod wpływem lektury Biblii przeżył on duchowy przełom i dzięki wsparciu misjonarzy baptystycznych z Prus Wschodnich został wraz z grupą innych wierzących ochrzczony dnia 28 listopada 1858. Ten dzień przyjmuje się jako początek baptyzmu na rdzennych ziemiach polskich oraz datę powstania zboru baptystycznego w Adamowie (pierwszego w zaborze rosyjskim).

Baptyzm na współczesnych ziemiach polskich pojawił się jednak wcześniej. W Elblągu pierwszy zbór baptystyczny powstał w 1844, Wrocławiu, Olsztynie i Szczecinie w 1846, a w Legnicy w 1849. Zasadniczy wpływ na powstanie wszystkich tych niemieckich zborów miał Johann Gerhard Oncken, który rozpoczął ruch baptystyczny w Europie poza Wyspami Brytyjskimi. W roku 1904 łódzki zbór liczył 1935 członków."
Masz oczywiście rację, że osoba pytająca powinna była podać, o jaki okres chodzi.
George BuLah (X) Nov 2, 2014:
cały czas mówimy, przynajmniej - ja, o latach 1815 - 1914, więc dowcip o Lutrze - raczej kiepski;

przy okazji - ja nie stwierdzam - Moniko - o jakie lata chodzi; możesz mi podpowiedzieć ?

Monika Wojewoda Nov 2, 2014:
@George
Podejrzewam, że zdanie podane przez osobę pytającą jest jednak częścią większej całości, z której wynika dokładnie, o jakie lata chodzi, a więc również, o jakie królestwo. Nie przypuszczam, aby czytelnik pomyślał, że chodzi o początek XV w. z tej prostej przyczyny, że Marcin Luter jeszcze nawet nie zdążył się urodzić, a co dopiero dać początek reformacji ;)
George BuLah (X) Nov 2, 2014:
w końcu ... :) Myślę, że w ogóle nie powinno się zawężać tam, gdzie można spodziewać się wieloznacznej interpretacji lub wręcz - dezinformacji;
weźmy-z innego podwórka-IT-instrukcja - JackuMarku -czyż nie spotkałeś się, z zaskakującym informatyka, ale zupełnie naturalnym-pytaniem użytkownika: "Który to jest ten dowolny klawisz ?" :)

George BuLah (X) Nov 2, 2014:
powiem tak ... Askerka stawia kolejne pytanie-mając w nosie prośby o uzupełnienie kontekstu do pytań wcześniejszych, zwłaszcza o daty - i oto, w kolejnym pytaniu chciałaby się dowiedzieć o stypendia związane z aktywnością Stanisława Staszica.
S. Staszic był ... zastępcą ministra oświaty Królestwa Polskiego w latach 1818–1824 i ministrem stanu Królestwa Polskiego od 1824 r..
Tej okoliczności nie można nie podporządkować interpretacji związanej z Królestwem Polskim po roku 1815, a więc z "Kongresówką".

Przecież, oddanie-"Kingdom of Poland" nie jest karygodnym błędem, ale dla solidnej jakości-należy w angielskim-skrupulatnie oddać nazwę związaną z konkretnymi czasami.
"Królestwo Polskie"-po polsku :) -jako nazwa własna-nie budzi, co do zakresu czasowego, żadnych wątpliwości--natomiast "Kingdom of Poland"-w przekazie (załóżmy-pozbawionym dat) po EN-stwarza dla fachowego odbiorcy pewien szum informacyjny, a odbiorcę przypadkowego (załóżmy-który z historii Polski-kojarzy "kingdom" tylko z bitwą pod Grunwaldem) -- pozostawia w błogim, "grunwaldzkim" ;) przekonaniu.
Co złego jest w rzetelnym i aptekarskim ;) odniesieniu się do historii (która zresztą-nie toleruje przypadkowej interpretacji :) ?

Jacek Kloskowski Nov 1, 2014:
24 maja 1829 roku Mikołaj I Romanow koronował się w Warszawie na króla Polski.

A poprzednik Stanisław Poniatowski:

Katarzyna II swym liście do Fryderyka II z 17 października 1763 roku ujawniła kandydaturę Poniatowskiego, pisząc, że ze wszystkich kandydatów do polskiej korony ma najmniej możliwości osiągnięcia jej (...), a zatem będzie za nią najbardziej wdzięczny tym, z rąk których koronę otrzyma[19].

11 kwietnia 1764 nastąpiło podpisanie porozumienie pomiędzy Rosją i Prusami odnośnie do przeprowadzenia w Rzeczypospolitej elekcji wspólnego kandydata. Wybór padł na stolnika litewskiego Stanisława Antoniego Poniatowskiego, który jako były kochanek Katarzyny II i drugoplanowa postać Familii, miał gwarantować uległość wobec Rosji. Jak pisała wówczas caryca: Jest rzeczą nieodzowną, abyśmy wprowadzili na tron Polski Piasta dla nas dogodnego, użytecznego dla naszych rzeczywistych interesów, jednym słowem człowieka, który by wyłącznie nam zawdzięczał swoje wyniesienie. W osobie hrabiego Poniatowskiego, stolnika litewskiego, znajdujemy wszystkie warunki niezbędne dla dogodzenia nam i skutkiem tego postanowiliśmy wynieść go na tron Polski[20].
George BuLah (X) Nov 1, 2014:
książę JP ... też był so called Polak ...

George BuLah (X) Nov 1, 2014:
a króla bratanek ...
książę Józef Poniatowski - dobrze Niemców kropił,
ale - wielka szkoda, że nam się utopił ...

czas kończyć tę dyskusję z mej strony, dobranoc

geopiet Nov 1, 2014:
z punktu widzenia Polski i Polaka użyłbym "Russian Partition of Poland", lub "so called Kingdom of Poland", jako że Polska przestała istnieć w XVIII wieku, a Jej ostatnim królem był Stanisław II August Poniatowski
'
'
ale ja nie jestem tłumaczem, i wcale się nie znam ...
George BuLah (X) Nov 1, 2014:
Widzimy, jak brzmi zdanie z kontekstu;
chodzi o poprawne oddanie "Królestwo Polskie" - by zgadzało się z opisywanymi w kontekście czasami;
ja, uważam, że "Kingdom of Poland" - to zbyt szerokie oddanie i tyle ... teraz - to wolny kraj i można uważać :) ... a, nawet zjeść wiewiórkę

Jacek Kloskowski Nov 1, 2014:
Tak jak Monika, Zgadzam się że oficjalną nazwą w latach 1815-1867 (a niektórzy twierdzą że do 1915) było Królestwo Polskie. Nazwa Kongresówka lub Królestwo Kongresowe było nazwą nieformalną, odnoszącą się do aktu załozycielskiego Królestwa Polskiego jako wynikającego z ustaleń Kongresu Wiedeńskiego. Tak więc w wyż/wym latach Polska instniała jako "Królestwo Polskie".

Jakkolwiek nie jestem pewien sensu całej dyskusji, ponieważ zdanie podane jako kontekst brzmi:

"Obraz protestantyzmu w Łodzi w czasach Królestwa Polskiego jest zróżnicowany przez wielość reprezentowanych nurtów religijnych."

Ze zdania tego nie wynika że chodzi o Baptystów a ogólnie prostestantów i wielości ich nurtów występujących w Łodzi w czasach Królestwa Polskiego. Przypuszczam że protestanci pojawili się w Łodzi znacznie przed 1815 rokiem, tak więc cała dyskusja tutaj jest bezpodstawna.

Dopiero następne zdanie odnosi się do Baptystów którzy pojawili się w 1858 roku, ale nadal autor odnosi się do nazwy "Królestwo Polskie" jako oficjalnej nazwy państwa a nie nieformalnej "kongresówki".
George BuLah (X) Nov 1, 2014:
"Kingdom of Poland" to także Polska piastowska, Jagiellonów i królów elekcyjnych;
"Rzeczpospolita ..." do I rozbioru i po nim - to też - królestwo ... -- a jak tłumaczymy na angielski - "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (?) -- stosujemy "Republic" (?) -- Nie.
Trzeba to jakoś rozróżnić dla frazy z kontekstu.

Monika Wojewoda Nov 1, 2014:
Odwołam się do Normana Daviesa i jego "Bożego igrzyska"

Rozdział 13 "Kongresówka (Królestwo Kongresowe (1815-1861) "
"...car zaś przyjmował koronę nowego i niepodległego "Królestwa Polskiego". "
ostatnie zdanie rozdziału:
"Umarł wreszcie (Łuksiński) w 1868 roku w tweirdzy w Schluesselburgu, po czterdziestu sześciu latach przeżytych w absolutnej ciemności - ostatni tragiczny symbol umarłego Królestwa Polskiego."
Rozdz. 16 Mapa 10 Powstanie styczniowe (1863-1864)
Na mapie wyraźnie podpisane Królestwo Polskie, graniczące z Cesarstwem Rosyjskim, Cesarstwem Austriackim I Królestwem Prus.
Gdyby autor tekstu chciał użyć innego określenia, użyłby: Królestwo Kongresowe, Królestwo Kongresowe Polskie lub Kongresówka, a użył ówczesnej oficjalnej nazwy, która miała wydźwięk ironiczny, gdyż królestwo podlegało carowi, który to car był królem Polski.
George BuLah (X) Nov 1, 2014:
Zwracam uwagę, że artykuł w Wikipedii opisuje hasło główne: "Congress Poland";
abstrahując od - dla mnie wątpliwej tam - informacji, że "Congress Poland" to nazwa nieformalna, to nazwą formalną i przy okazji - niepotocznie własną - jest -- "Congress Kingdom of Poland";
wszelkie poniżej przeklejone informacje - niestety - pomijają okres od zakończenia Powstania Styczniowego do roku 1914/1915 - czego okoliczności są bardzo ważne w kontekście utrzymywania nazwy "Królestwo Polskie".

Monika Wojewoda Nov 1, 2014:
http://historia-polski.klp.pl/a-6226.html

"Od początku 1813 roku terytorium Księstwa Warszawskiego wraz z Gdańskiem okupowane było przez wojska rosyjskie. Na kongresie wiedeńskim (1814-1815) jednym z głównych problemów była sprawa polska. Car Aleksander I za namową księcia Adama Jerzego Czartoryskiego przychylał się do pomysłu odbudowy Polski pod własnym berłem, dlatego zażądał dla siebie całego Księstwa Warszawskiego. O ile godziły się na to Prusy (w zamian za Saksonię), o tyle zaprotestowali, powołując się na zasadę równowagi sił, Anglia, Austria i Francja. 3 maja 1815 roku trzej zaborcy podpisali porozumienie. Spór zakończył się kompromisem – powołano do życia pod berłem cara Królestwo Polskie, które zostało „przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego i związane z nim nieodwołalnie przez swoją konstytucję”. Prusy otrzymały departamenty poznański i bydgoski z Gdańskiem i Toruniem, zaś Austria odzyskała obwód tarnopolski. Kraków z przyległościami miał stać się „wolnym i niepodległym miastem” pozostającym pod kontrolą zaborców. Królestwo Polskie miało otrzymać konstytucję i odrębną administrację.


Monika Wojewoda Nov 1, 2014:
http://en.wikipedia.org/wiki/Congress_Poland

"The Kingdom of Poland (Polish: Królestwo Polskie [kruˈlɛstfɔ ˈpɔlskʲɛ]; Russian: Королевство Польское, Царство Польское, Korolevstvo Polskoye, Tsarstvo Polskoye, Russian pronunciation: [ˈtsarstʋə ˈpolʲskəje], Polish: Carstwo Polskie, translation: Tsardom of Poland), informally known as Congress Poland (Polish: Królestwo Kongresowe [kruˈlɛstfɔ kɔnɡrɛˈsɔvɛ] or Russian Poland), created in 1815 by the Congress of Vienna, was a personal union of the Russian part of Poland with the Russian Empire. It was gradually politically integrated into Russia over the course of the 19th century, made an official part of the Russian Empire in 1867, and finally replaced during the Great War by the Central Powers in 1915 with the theoretically existing Regency Kingdom of Poland."

Królestwo Polskie powstało "na gruzach" Księstwa Warszawskiego. Prawidłowa nazwa to właśnie Królestwo Polskie, a nieformalnie nazywane Kongresówką.
geopiet Nov 1, 2014:
W latach rozwoju baptyzmu na ziemiach polskich, Królestwo Kongresowe już nie istniało. Wcześniej było tylko w nazwie.

----------

Podczas kończącego wojny napoleońskie kongresu wiedeńskiego w 1815 r. zostało utworzone Królestwo Polskie (znane również jako Królestwo Kongresowe), którego władcą był car Rosji. Królestwu została nadana stosunkowo liberalna konstytucja. W wyniku stłumienia powstania listopadowego (1830-31), Rosja przejęła pełną kontrolę nad Królestwem, zniosła jego konstytucję, rozwiązała sejm oraz podzieliła kraj na dziesięć guberni. - http://jaro-prawdajedyna.blogspot.com/2013/01/poczatki-dziaa...
geopiet Nov 1, 2014:
Przedstawienie początków zborów baptystycznych na ziemiach polskich nastręcza nieco trudności. Po pierwsze datują się one na połowę XIX w. – czyli okres nieistnienia państwowości polskiej. Stąd określenie – „na ziemiach polskich”, przy czym mamy tu na myśli obszar państwa raczej w granicach z 1945, a nie 1772, czy 1938 r. Po drugie, w związku z sytuacją polityczną – podziałem tychże ziem pomiędzy trzy państwa zaborcze – ruch ten rozwijał się w przynajmniej dwóch odrębnych tradycjach. Jedna z nich – wcześniejsza – dotyczy ziem ówczesnych Prus, a później Niemiec i druga – obszaru tzw. Kongresówki, czyli geograficznej pozostałości Królestwa Polskiego, zwanego Kongresowym, znajdującego się wówczas pod panowaniem Rosji. - http://www.5m.org.pl/index.php?option=com_content&view=artic...
geopiet Nov 1, 2014:
re: Dlaczego? O jakich czasach mówimy? Dzieje na ziemiach polskich

Na ziemiach polskich w granicach Królestwa Kongresowego początki ruchu baptystycznego związane są z Gotfrydem Fryderykiem Alfem. W 1858 przyjął on chrzest w rycie baptystycznym, co uznawane jest za moment powstania baptyzmu polskiego - http://pl.wikipedia.org/wiki/Baptyzm

-----------

Zarys historii ruchu baptystycznego w Polsce

Początki ruchu baptystycznego w Polsce datują się na rok 1858, kiedy to w Adamowie pod Warszawą grupa czytelników Biblii spontanicznie postanowiła przyjąć chrzest na wyznanie wiary i utworzyć wzorowany na Nowym Testamencie zbór złożony z osób świadomie wierzących. - http://www.baptysci.chrzanow.pl/content/historia-baptyzmu-i-...
Adrian Liszewski Nov 1, 2014:
Faktycznie podany link wskazuje na to, że określenie "Kingdom of Poland" jest wieloznaczne i należy to szczególnie określić.
George BuLah (X) Nov 1, 2014:
@izabela28 proszę podać datę/daty odpowiadające występowaniu w tłumaczonym źródle frazy "Królestwo Polskie"
------------------------------------------------------------------------------------------------
Congress Kingdom of Poland, also called Congress Poland, Polish: Królestwo Polskie, Królestwo Kongresowe, or Kongresówka, Polish state created (May 3, 1815) by the Congress of Vienna as part of the political settlement at the end of the Napoleonic Wars. It was ruled by the tsars of Russia until its loss in World War I.

Proposed translations

+4
17 hrs
Selected

The Kingdom of Poland or Congress Poland

In this context. you can use both--for clarity--the second one in parenthesis.
Peer comment(s):

agree George BuLah (X) : sorry Lilian, ale TU nie można Tak LUB Tak. "Congress Poland" is perfect!
2 hrs
agree mike23 : Congress Poland or Congress Kingdom of Poland
3 hrs
agree Andrzej Mierzejewski : Tak dla "the Kingdom of Poland". Nie dla Congress Poland. Uzasadnienie: Królestwo Polskie to oficjalna nazwa ówczesnego państwa. Poglądy tłumacza na historię i politykę nie powinny zniekształcac tekstu. I can't see any clarity reasons.
1 day 19 hrs
agree Jacek Konopka : Jeśli chodzi o ramy czasowe, obie odpowiedzi są poprawne. (jedną można dla ścisłości podać w nawiasie- tę mniej formalną)
1 day 20 hrs
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "thanks"
+6
3 mins

Kingdom of Poland

Peer comment(s):

agree clairee : czasem nie da się zrozumieć samego siebie ;-)
30 mins
Dziękuję, choć nie wiem w czym był problem :)
agree Frank Szmulowicz, Ph. D.
49 mins
Dziękuję
agree Monika Wojewoda
1 hr
Thank you :)
disagree Michal Berski : jak widać z załączonego linku to nieprawidłowa odpowiedź
1 hr
Nie rozumiem. Proszę o komentarz.
neutral George BuLah (X) : myślę, a nawet jestem pewien, że trzeba wzmocnić o "Congress" -- "Congress Kingdom of Poland" || na pewno - nie o czasach sprzed 1815 roku! || ?? ja o zupie, Ty o ... D...anii ;)
1 hr
Dlaczego? O jakich czasach mówimy? || Zdanie odnosi się do protestantyzmu w Lodzi i jego wielości nurtów (a nie konkretnie baptyzmu) w czasach Królestwa Polskiego. Dopiero następne zdanie odnosi się do baptyzmu.
agree mike23 : Congress Poland or the Congress Kingdom of Poland
21 hrs
OK.
agree legato : W tekście wymienia się Królestwo Polskie a nie Królestwo Kongresowe. Dodawanie byłoby poprawianiem tekstu. Jeżeli autor tego nie rozróżnia, to jego problem.
1 day 2 mins
Pełna zgoda. Tak naprawdę nie wiemy czy chodzi o protestantów czy baptystów, w i wtym wypadku nazwa Królestwo Polskie jest prawidłową nazwą
agree Andrzej Mierzejewski : Królestwo Polskie było oficjalną nazwą ówczesnego państwa.
2 days 13 hrs
Dziękuję :)
agree Jacek Konopka : Jeśli chodzi o ramy czasowe, obie odpowiedzi są poprawne. (jedną można dla ścisłości podać w nawiasie- tę mniej formalną)
2 days 14 hrs
Dziękuję :)
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search