Pages in topic:   < [1 2]
serbest çalışan olarak tercüme bürosu işletebilir miyim?
Thread poster: meltemsaka
Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:55
German to Turkish
+ ...
cepteteb kesinti yapmıyor Apr 23, 2018

selma dogan wrote:

(örneğin biliyorsunuz İş Bankası halihazırda her seferinde 15 USD alıyor)

daha önce çok konuşuldu ama yine de hatırlatayım. ben garanti bankasıyla çalışırken 30 dolarlık kesintiler ödemekten haliyle çok sıkılınca buradaki tartışmaları da dikkate alarak bir cepteteb hesabı açtım (internet üzerinden ayrıca açılan bir hesap tipi, normal teb hesabının internet şubesi değil (!) ).

yakın gelecekte ekonomik gelişmeler ne gösterir bilmiyorum ama en azından şimdilik komisyon ödemiyorum. TL hesabı açıp ardından ona bağlı euro ve dolar hesapları açıyorsunuz.

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler Apr 23, 2018

Teşekkürler Elif hanım
Ben nedense hep el yordamıyla bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. 2 sene oldu şirketim kurulalı ve ben henüz hiç bu kalemleri masraf göstermedim. Aferin bana. Yakında yılın vergi rekortmeni olurum:)
Cepte teb ile de ilgili yazılanları okudum ama cesaret edemedim. Bir gün hadi biz de alıyoruz masraf derlerse diye de bankamı değiştirmek istemedim.

Bu arada muhasebe okumanızı coşkuyla destekliyorum. Ne güzel olur.

Sevgiler...

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Türkiye'de yok Apr 23, 2018

selma dogan wrote:
Not: "Serbest çalışanlar için Muhasebe 101" isimli bir kitap çıksa bence çok tutar:)

Bazı ülkelerde bireyler kendi beyannamelerini kendileri doldurup sunabiliyor devlete.
Ama bizde böyle bir uygulama yok.
Yani beyannameleri muhasebeciler doldurmak zorunda.
Bu bence kötü.
Ancak bir çok esnaf bunu kolaylık ve risklerden korunma görüyor (yani yanlış beyanname risklerinden korunma - malum esnafımızın eğitim seviyesi genelde ortalamanın altında).
O yüzden bu zorunluluğun uzun süre daha kaldırılabileceğini sanmıyorum.
Ama bir seçenek olarak sunulabilmesi için talepte bulunmakta fayda var.

Kesintileri de gider gösterebilirsiniz.
Ancak dekontunu vermeniz lazım muhasebecinize.
Dekont üzerindeki tarihten muhasebeciniz onu MB kuruyla dönüştürüyor ve sonra gider gösteriyor.
Siz de kuru yazabilirsiniz ama bırakın muhasebeciniz bulsun o detayları.

Saygılar,

M. Ali

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler Apr 24, 2018

Burası da olmasa benim de malum esnaflardan farkım yok. Ama anladım ki her şeyi muhasebeciden beklemeyip araştırıp öğrenmek de gerekiyor.
Bilgiler için Teşekkür ederim M. Ali bey.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
T. Is Bankasi, Cep Apr 24, 2018

Emin degilim ama T Is Bankasinin Cep uygulamasi da ozendirme amaciyla birtakim avantajlar sunuyor olabilir. Bizzat subenize giderek ogrenebilirsiniz. Ben kullanmiyorum ama cok kullanan var.

Aslıhan Arslan
Aslıhan Arslan
France
Local time: 09:55
French
+ ...
Türkiye'de yeminli tercüman Aug 24, 2023

Merhaba arkadaşlar,
Türkiye'de bir tercüman noterden yemin zaptı alırsa bir tercüme bürosuna bağlı bir şekilde çalışmak zorunda mı yoksa bireysel bir şekilde de çalışabilir mi?

Yemin zaptına sahip olduktan sonra tercüman kaşe alabilir mi ? Alırsa tercümeleri kaşeleyip imzaladıktan sonra bir tercüme bürosuna gerek duymadan notere onaylattırabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılar

Özgün Çağlar Çay
Özgün Çağlar Çay  Identity Verified
Türkiye
Member (2023)
English to Turkish
+ ...
SITE LOCALIZER
Bu konuda yaşadığımız deneyim Aug 24, 2023

Aslıhan Arslan wrote:

Merhaba arkadaşlar,
Türkiye'de bir tercüman noterden yemin zaptı alırsa bir tercüme bürosuna bağlı bir şekilde çalışmak zorunda mı yoksa bireysel bir şekilde de çalışabilir mi?

Yemin zaptına sahip olduktan sonra tercüman kaşe alabilir mi ? Alırsa tercümeleri kaşeleyip imzaladıktan sonra bir tercüme bürosuna gerek duymadan notere onaylattırabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılar

Bu konuda yaşadığım deneyimi paylaşayım. Eşim çifte vatandaş. Adliyeye iki farklı dilde adli tercüman olarak kayıt yaptırmasına rağmen, noterde yemin zaptı çıkaramadı. Sonradan bir tercüme bürosuna işini yaptırınca onun da Fransızcaya ihtiyacı olunca yemin zaptı çıkardılar. Gözlemlediğimiz durum şu; her noterin yanıbaşına kurulmuş tercüme bürosu ilgili noterin tüm işlerini yapıyor ve noter ayrıca bir tercümana yemin zaptı düzenlemiyor. Ancak kendi bulduğunuz müşteriyi notere götürürseniz size yemin zaptı düzenleyerek işinizi yapar sanıyorum. Veya bize denk gelen noterlerin uygulaması bu yöndeydi bilemiyorum

Ayşe Viran Soysal

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
Evet Aug 25, 2023

Aslıhan Arslan wrote:

Evet, ama sadece yemin zaptınızın olduğu noterden belgeleri onaylatmanız gerek.

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

serbest çalışan olarak tercüme bürosu işletebilir miyim?

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »