Külföldi freelancerek megbízása magyar cégként - adók és járulékok
Thread poster: csviktor
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 16:46
English to Hungarian
+ ...
Dec 14, 2018

Sziasztok! Kiakaszt a NAV. Magyar cégem van, s külföldi freelancereket szeretnék megbízni szövegírási feladatokkal. A NAV válaszát a könyvelőm úgy értelmezte, hogy minden freelancertől kell illetőség igazolás.

Ez az illetőség igazolás a freelancer országa szerinti Adóhatóság és TB hatóság igazolása, hogy a freelancer a saját országában fizeti az adót és az egészségügyi hozzájárulást. Ha ilyenem nincs, akkor az év lezárását követően a c�
... See more
Sziasztok! Kiakaszt a NAV. Magyar cégem van, s külföldi freelancereket szeretnék megbízni szövegírási feladatokkal. A NAV válaszát a könyvelőm úgy értelmezte, hogy minden freelancertől kell illetőség igazolás.

Ez az illetőség igazolás a freelancer országa szerinti Adóhatóság és TB hatóság igazolása, hogy a freelancer a saját országában fizeti az adót és az egészségügyi hozzájárulást. Ha ilyenem nincs, akkor az év lezárását követően a cégemnek a kifizetett összeg után be kell fizetnem Magyarországon az SZJA-t és az EHO-t.

Tudtok ti erről valamit?
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 17:46
Romanian to English
+ ...
A gyakorlat román szabadúszókkal Dec 15, 2018

A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kér... See more
A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kérik, s ezt a választ elfogadják. Szerintem az illetőségigazolásra akkor van szükség, ha a szabadúszó szerzői jogdíjas szerződés alapján dolgozik.

Romániában bejegyzett szabadúszóként több magyar cégnek is dolgozom, számlát állítok ki, a számlára a közösségi adószámomat írom azzal a megjegyzéssel, hogy a szolgáltatás nem tartozik a román áfa hatálya alá, tehát fordított adózás történik. Ehhez a számlámon fel kell tüntetnem a magyar cég közösségi adószámát is. Tudtommal a magyar cég, ha áfaalany a saját országában, a szolgáltatásomhoz kapcsolódó áfát bevallja előzetesen felszámított adóként és fizetendő adóként is, így nem kell ténylegesen befizetnie semmit, csak papírmunkát végeznie.
Ez az eljárás minden más EU-beli ügyfelemmel is, nem csak a magyar cégekkel. Ezek EU-szintű szabályok.

A magyarországi kollégák talán pontosabb információval szolgálhatnak.
Collapse


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 16:46
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Szabadúszók Dec 15, 2018

Annamaria Amik wrote:

A magyar adózási szabályokban nem vagyok annyira jártas, de ez a kérdés felmerült más országból származó cégek esetén is, főleg a spanyolok szeretik kérni az illetőségigazolást. Amennyiben a külföldi szabadúszónak van az országában kiadott közösségi adószáma (EU VAT number), s a legtöbbnek van, értelmetlennek látom ezt a felvetést, hiszen a közösségi adószám egyértelműen bizonyítja, hogy a saját országában adózik. Ezt szoktam válaszolni, amikor kérik, s ezt a választ elfogadják. Szerintem az illetőségigazolásra akkor van szükség, ha a szabadúszó szerzői jogdíjas szerződés alapján dolgozik.

Romániában bejegyzett szabadúszóként több magyar cégnek is dolgozom, számlát állítok ki, a számlára a közösségi adószámomat írom azzal a megjegyzéssel, hogy a szolgáltatás nem tartozik a román áfa hatálya alá, tehát fordított adózás történik. Ehhez a számlámon fel kell tüntetnem a magyar cég közösségi adószámát is. Tudtommal a magyar cég, ha áfaalany a saját országában, a szolgáltatásomhoz kapcsolódó áfát bevallja előzetesen felszámított adóként és fizetendő adóként is, így nem kell ténylegesen befizetnie semmit, csak papírmunkát végeznie.
Ez az eljárás minden más EU-beli ügyfelemmel is, nem csak a magyar cégekkel. Ezek EU-szintű szabályok.

A magyarországi kollégák talán pontosabb információval szolgálhatnak.


Hamarosan pont lesz egy román szabadúszóm, aki számlát ad nekem. Őutána be kell fizetnem Magyarországon a 27% ÁFÁ-t. De az angol szabadúszók valamilyen önadózói státuszban vannak, így nincs VAT számuk. Őket megbízási díjjal fizetem ki, s ha nem kapok illetőség igazolást, akkor végső soron be kell fizetnem utánuk Magyarországon a 16% SZJA-t.


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 16:46
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mi van ezen meglepő? Dec 15, 2018

Évekkel ezelőtt dolgoztam az (***)nak, az összes fellépő vendégművésztől is illetőségigazolást kért a NAV. Mindenkitől kérik. Ha volt szerződésed, annak keretein belül nyilatkozni lehetett volna. Önmagában a kérés se nem szokatlan, se nem törvényellenes.

[Edited at 2018-12-15 12:50 GMT]

[Edited at 2018-12-15 12:51 GMT]


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 16:46
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Illetőségigazolás Dec 15, 2018

Erzsébet Czopyk wrote:

Évekkel ezelőtt dolgoztam az (***)nak, az összes fellépő vendégművésztől is illetőségigazolást kért a NAV, miért lennél te kivétel? Mindenkitől kérik. Ha volt szerződésed, annak keretein belül nyilatkozni lehetett volna, akkor nem kérnék most. De önmagában a kérés se nem szokatlan, se nem törvényellenes.


Erzsébet valamit félreértett. Én vállalkozás vagyok, aki most bővíti a céget külföldi szabadúszókkal. Korábban volt egy szerb szabadúszóm, az ő szerződésében ez benne volt:

Személyi jövedelemadó: A Magyar Köztársaság és a Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (Szerbia) között a kettős adóztatás elkerüléséről a jövedelem- és a vagyonadók területén Budapesten, 2001. június 20-án aláírt Egyezményt (a továbbiakban: Egyezmény) a 2003. évi XXV. törvény hirdette ki. A szerb illetőségű megbízott önálló tevékenységből származó jövedelme - magyarországi állandó bázis hiányában - csak Szerbiában adóztatható [Egyezmény 4. és 14. cikk].

Az ÍRÓ és a VÁLLALAT megegyezik, hogy az ÍRÓ Szerbiában válik biztosítottá, mivel ott végzi a megbízási szerződés szerinti tevékenységét.

Kértünk NAV állásfoglalást is, de ahelyett, hogy egy igen/nem kérdésre válaszoltak volna, egy 3 oldalas választ küldtek 30 nap után. A könyvelőm meg van győződve arról, hogy ha a megbízási szerződésben a fenti adózást kikötöm, az nem elég, hanem mindenképpen illetőségigazolást kell szereznem.

Adószakértőt meg nem találok, akiket eddig felhívtam, pár perc után levágtam, hogy teljesen inkompetensek a témában. Ezért érdeklődtem itt is.

------------------------------

Közben megtaláltam a választ, egy UK freelancer segített benne.

[Edited at 2018-12-15 19:31 GMT]


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 11:46
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nem alkalmazottak, nem bért fizetsz Dec 17, 2018

Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy
... See more
Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy esetén), de itt nem erről van szó. Én dolgozom rendszeresen magyar és EU-s cégeknek is, ez a probléma soha nem merült fel. Egyszer egy spanyol cég vinnyogott valamit az illetőségigazolásról, de aztán két oda-vissza email után jobb belátásra tértek. Ott is egy túlbuzgó könyvelő nem értette a vonatkozó rendelkezéseket.

Ja, a vendégművészek (zenészek, cirkuszosok stb.) az szerintem más tészta, főleg azért, mert ők konkrétan Magyarországon végzik a munkát, munkaszerződéssel.

[Edited at 2018-12-17 05:27 GMT]
Collapse


 
csviktor
csviktor
Hungary
Local time: 16:46
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Illetőségigazolás Dec 17, 2018

Katalin Horváth McClure wrote:

Nekem az nem stimmel ebben, hogy a külföldön élő szabadúszókat nem alkalmazod, hanem általuk nyújtott szolgáltatást veszel igénybe. Nem munkabért fizetsz ki, hanem egy szolgáltatás díját, amit költségként számolsz el (nem bérköltségként). Vagy nem?
A külföldi szabadúszók gyakran nem magánszemélyként, hanem egyéni vállakozóként (egyszemélyes cégként) számláznak amúgy is, nem? Az EHO meg az SZJA a bérek és juttatások után van (belföldi személy esetén), de itt nem erről van szó. Én dolgozom rendszeresen magyar és EU-s cégeknek is, ez a probléma soha nem merült fel. Egyszer egy spanyol cég vinnyogott valamit az illetőségigazolásról, de aztán két oda-vissza email után jobb belátásra tértek. Ott is egy túlbuzgó könyvelő nem értette a vonatkozó rendelkezéseket.

Ja, a vendégművészek (zenészek, cirkuszosok stb.) az szerintem más tészta, főleg azért, mert ők konkrétan Magyarországon végzik a munkát, munkaszerződéssel.

[Edited at 2018-12-17 05:27 GMT]


A törvény szerint a Magyarországon végzett munka után meg kell fizetni az adókat és járulékokat. Ha valaki alvállalkozóként dolgozik nekem, akkor megfizeti a saját adóit és járulékait. Ha alkalmazottként, akkor a munkabér után fizetendő adókat és járulékokat kell levonnom tőle. Ha megbízottként, akkor pedig a megbízotti díj után SZJA-t és járulékot kell fizetni.

Szerintem az illetőségigazolás célja az, hogy bizonyítsa, tényleg nem Magyarországról dolgozik nekem valaki. Kb. fél perc létrehozni bármelyik magyarnak egy freelancer portálon egy fiókot, vagy paypal számlát, s onnantól már ő hazudhatja magát külföldinek. Ekkor nekem már nem kellene megfizetnem utána az adókat és járulékokat.

Az, hogy valaki hogy csinálja, nem jelent semmit. Most az a szabály, ha nincs illetőségigazolás, akkor az adóév végén az SZJA-t meg kell fizetnem a külföldi freelancer után. Amúgy az UK freelancerek 3 kattintással tudnak ilyet kérni, a probléma esetleg az lehet, ha valaki feketén dolgozna az interneten. Az egyik freelancerem már meg is kérte az UK igazolást, most várunk az adóhivatala válaszára. A héten elkészül a szerződés is, így megkötöm vele a megbízási szerződést, a jövő évi első kifizetésig meg várhatóan ideérkezik az illetőség igazolása is. Személy szerint a jövőben csak olyan freelancerekkel fogok dolgozni, akik be tudják mutatni az illetőségigazolást, így védve van a cégem Magyarországon.

Ha valaki vállalkozó külföldön, akármilyen formában, de van EU VAT száma, akkor nem kell illetőségigazolás tőle. Viszont az ő számlája után nekem Magyarországon be kell fizetnem a 27% ÁFÁ-t.


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 11:46
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Nem mindenhol 3 kattintás Dec 18, 2018

csviktor wrote:
Amúgy az UK freelancerek 3 kattintással tudnak ilyet kérni, .


Az "USA freelancerek" esetén ez egy 3-oldalas kérelmező dokumentum kitöltését jelenti, papíron, tollal, majd ezt fizikailag postázni, USD 85 díjjal együtt. Ha nem egyéni vállalkozó az illető, hanem mondjuk partnership, vagy akár csak egy egyszerű S-cég, akkor mindjárt USD 185 a befizetendő díj. (Ezt most emelték, hurrá.)
Lehet egyazon kérelmi lapon több évre visszamenőleg és több országra vonatkozóan is kérni az igazolást, és akkor csak egyszer kell ezt a díjat befizetni, viszont az adott naptári évre vonatkozóan, vagy az előző évre vonatkozóan, amikor még nem adtad be az adóbevallást (mert azt a köv. év április 15-ig kell megtenni) csak úgy kérhetsz ilyet, ha büntetőjogi felelősséged tudatában... stb. írásban nyilatkozol, hogy abban az évben az USA-ban van/lesz adórezidens státuszod. De persze akkor a következő évben megint ugyanez a móka megy, megint 85 dolcsi.
Ja, és a kérelem beadása után 4-6 héten belül postázzák az igazolást.
Ezt csak azért mondom, hogy értsd, nem biztos, hogy azért ódzkodnak a "freelancerek" ettől, mert lusta dögök és nem képesek azt a 3 kattintást megtenni, hanem mert esetleg ettől kicsit bonyolultabb és költségesebb a dolog.


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Külföldi freelancerek megbízása magyar cégként - adók és járulékok






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »